AKP Sermayeye Diyet Borcunu Ödüyor-Fahrettin Erdoğan

Antalya Çağdaş Hekimler > AKP Sermayeye Diyet Borcunu Ödüyor-Fahrettin Erdoğan

AKP SERMAYEYE DİYET BORCUNU ÖDÜYOR!

•AKP seçimlerde dağıttığı “sadaka yardımları”nı, çatışma ortamını fırsat bilerek zamlarla geri topluyor; seçim harcamalarını ve dış borç yükünü halkın sırtından çıkarıyor!

• Hükümetin ekonomik programı enflasyonu değil, ücretleri düşürme programıdır!

AKP hükümeti yeni kabineyi oluşturmasının üzerinden henüz üç ay bile geçmeden, seçimlerde dağıttığı bol vaatlerden çark etmeye ve “sadaka yardımları”nı geri almaya başladı. Sermayenin sorunlarına çözüm bulmaya ve IMF politikalarını her şey pahasına uygulamaya ant içmiş bir iktidar partisinin, ne halkın sorunlarına kulaklarını ve gözlerini kapalı tutması ne de yeni zamlarla enflasyon ve dış borç yükünü halkın, işçilerin ve emekçilerin sırtına yüklemesi bizi şaşırtmadı. Zira AKP hükümeti, varlığını borçlu olduğu sınıfsal kesimlere “diyet” borcunu ödüyor!

Son günlerde ekonominin gündemi zam haberleriyle meşgul. İstanbul’da ekmeğe yapılan gizli zamla (fiyatı değişmedi ama gramajı %25 azaltıldı), ekmek fiyatı %33 arttı. Yine İstanbul’da şehir içi ulaşım fiyatları (aktarmalar kaldırılarak) %50 arttırıldı. ÖTV zammından sonra sigara ve akaryakıtın ardından otogaz ve likit petrol gazına (LPG) da zam geldi. Akaryakıt ürünlerinden kurşunsuz süper benzinde yüzde 8,36, motorinde yüzde 10,78, doğalgazda yüzde 9,52, araçlarda kullanılan LPG `de yüzde 15,77, evlerde kullanılan LPG`de yüzde 17,13 oranında ÖTV artışı yapıldı.

Merkez Bankası yaptığı son açıklamayla hedeflenen enflasyon oranını güncelledi ve böylelikle %4 olan yılsonu enflasyon hedefi, %70 olasılıkla yüzde 6,7 ile 7,9 arasında belirlenmiş oldu. Merkez Bankası’nın hedef yenilemesindeki en önemli etkenlerin başında gıda ve yakıt fiyatlarındaki değişimler gelmektedir. Gıda fiyatlarında yıllık enflasyon %11’in üzerindedir ve enflasyona katkısı 3 puandan fazladır. Yakıt fiyatları için de durum farklı değildir. Özellikle petrol fiyatlarındaki artışın enflasyona ciddi bir etkide bulunduğu bilinmektedir.

Bu haliyle, ekmekteki fiyat artışı beklenen enflasyonun neredeyse 5 katı iken, şehir içi ulaşım fiyatlarındaki artış da neredeyse 7 katıdır. Beklenen enflasyonun iki katı bir artış da elektrik fiyatlarında beklenmektedir. Kamu çalışanlarına, emeklilere ve asgari ücretlilere yapılan zamlar hakkında konuşmaktan çekinmeyen Merkez Bankası’ndan, son yapılan zamlar hakkında hâlâ bir açıklama yapılmamıştır. Enflasyon politikasında kararlı olduğunu dile getiren hükümet, çalışanların ve emeklilerin ücretlerine ısrarla hedeflenen enflasyonun altında zam yaparken, kendi ürünlerine ise hedeflenen enflasyonun çok üzerinde bir zam önermektedir. Elektriğe %15 yapmayı planlayan hükümet, kamu çalışanlarına ve emeklilere %2+2 ve asgari ücretlilere ise %6 oranında zam yapmıştır.

Söz konusu ekonomik program, enflasyonu düşürme programı olmaktan çıkmış ücretleri düşürme programı haline gelmiştir. Enflasyonun yükünün çalışanların üzerine yıkılmasına son verilmeli, AKP hükümeti seçim döneminde halka verdiği vaatleri tutmalıdır!

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın