Çok SES Tek YÜREK

Antalya Çağdaş Hekimler > Çok SES Tek YÜREK

Antalya’dan yüzlerce sağlık ve sosyal hizmet emekçisi ile tıp fakültesi öğrencisinin de katıldığı sağlıkta özelleştirmelere karşı, “Çok Ses Tek Yürek” mitingi gerçekleştirildi.

 

Onbinlerce sağlık emekçisi hükümeti uyardı

Antalya’dan yüzlerce sağlık ve sosyal hizmet emekçisi ile tıp fakültesi öğrencisinin de katıldığı sağlıkta özelleştirmelere karşı, “Çok Ses Tek Yürek” mitingi gerçekleştirildi.

Sağlıkta özelleştirmelere karşı, 16 sağlık örgütünün organizasyonu ile düzenlenen “Çok Ses Tek Yürek” mitingi, onbinlerce sağlık çalışanının katılımıyla, 13 Mart günü Ankara Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştirildi. Mitinge, çok sayıda sendika, meslek örgütü, siyasi parti temsilcisinin yanı sıra vatandaşlar da destek verdi.

Mitinge katılmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen sağlık çalışanları, sabah saatlerinden itibaren Ankara Garı’nda toplanmaya başladı. “Sağlıkta özelleştirmeye karşı çok ses tek yürek”, “Kadrolu iş, güvenli gelecek”, “Sağlık haktır, satılamaz”, “Taşerona başkaldırıyoruz”, “Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, “Sağlık haktır” ve  “Sağlıkta dönüşüm yalanına hayır” yazılı pankartlar ve dövizler taşıyan topluluk, “AKP sağlığa zararlıdır”, “Sağlık haktır satılamaz”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP hakla hesap verecek” sloganları, şarkılar ve türküler eşliğinde Sıhhiye’ye doğru yürüyüşe geçti.

Sağlık çalışanlarının, hekimlerden oluşan ritm grubunun ve sloganların eşliğinde alana yerleşmesinden sonra, devlet tiyatrosu sanatçısı Şebnem Gürsoy ve Dr. Köksal Aydın, “Sağlıkta Yalanlar ve Gerçekler” başlıklı sunumu yaptılar. Sunumun ardından, mitingi düzenleyen ve destekleyen örgütlerin yöneticileri, miting alanını selamladılar ve konuşmalara geçildi.

Onbinler’den “grev” çağrısı

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, konuşmasına Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” şiiri ile başladı. “Evet, biz sağlıkçıyız ama sağlığımız iyi değil” diye konuşan Bilaloğlu, sağlık alanının sorunlarını sıklıkla çalışan olarak ama hasta ya da hasta yakını olarak da yaşadıklarını söyledi. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı; halkın yaşadığı, daha kötüsü yaşayacakları sorunları bildiklerini belirten Bilaloğlu, vatandaşlara hitaben “Bize güvenin. İsteklerimiz ortak, aynı yerdeyiz. Birbirimize ihtiyacımız var. Herkese sağlık güvenli gelecek istiyoruz” diye konuştu.

Bilaloğlu, AKP’nin, Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkçıların bu haykırışını dikkate almamaya devam edeceğini, bu haykırışları anlamayacağını belirterek, “Ama moral bozmak yok” dedi. İsteklerinin son derece net olduğunu belirten Bilaloğlu, sağlık çalışanları olarak iş güvencesi, gelir güvencesi, can güvencesi ve mesleki bağımsızlık istediklerini; vatandaşlar açısından da katkı-katılım paylarının kaldırılmasını talep ettiklerini hatırlattı.

Bilaloğlu, AKP bu haklı talepleri anlamadığında, görmezden geldiğinde yapılacak şeyin tek ve çok açık olduğunu vurguladı. Bilaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işin tedavisi var mı? Kesin mi? Ama uygulayana, yani sizlere ve bir özelliğinize ihtiyaç gösteriyor. Israrlı, kararlı olmak, birbirinize güvenmek, sımsıkı sarılmak.

Kararlı mısınız tedavi etmeye? Şimdi tedavinin adını herkes önce tek tek içinden söylesin, sonra fısıldasın, giderek artsın, yükselsin!”

Topluluğun, Bilaloğlu’nun sözlerini “grev” haykırışlarıyla karşılaması üzerine, Bilaloğlu, “Bu gönülden isteği gönülden cevaplıyor ve emir kabul ediyorum” diye konuştu. Bilaloğlu konuşmasını, “Ne para ne pul, onurumuz ve çocuklarımız, sağlık hakkı/haklarımız, çocuklarımızın geleceği için buradayız” diyerek tamamladı.

“Sağlıkta özelleştirmeye hayır”

SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, sağlıkta özelleştirmeye izin vermeyeceklerini kaydetti. Yorgun, ”Özelleştirmeye, sağlık hakkının gasbına, sağlık kuruluşlarının işgaline, performans sistemine ve döner sermaye çarkına karşı isyandayız. Eşit, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti için direniş ruhunu sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Dev-Sağlık İş Sendikası Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, “insan ihaleyle çalıştırılmaz, sağlıkta taşeron olmaz” diyerek yıllardır mücadele ettiklerini belirtti. Taşeronlaştırmanın işsizlik, güvencesizlik, kölece çalışma ve yaşam koşullarının adı olduğunu belirten Çerkezoğlu, sağlığın piyasalaştırılmasına yönelik mücadelelerinin süreceğini vurguladı. Çerkezoğlu, “Sağlığın piyasalaştırılmasına, sağlık çalışanlarının güvencesizleştirilmesine karşı mücadele etmek, emeğimize, geleceğimize, onurumuza ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaktır” diye konuştu.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği (TRMT-DER) Derneği Başkanı Nezaket Özgür de radyoloji çalışanlarının haklarının tek tek elinden alındığını ve sağlıksız ortamlarda çalıştırıldıklarını ifade etti. Özgür, “Tıbbi radyasyon kaynaklarıyla çalışanlar olarak, bizi bu koşullara zorlayanları, güvencesiz çalışmayı, sağlıkta ucuz emek sömürüsünü, tam gün yasasını dayatanları kınıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi asistan hekimlerinden oluşan Hacettepe Band grubu bir konser verdi. Konserin ardından sağlık çalışanları ellerindeki beyaz balonları hep birlikte gökyüzüne bıraktılar. Miting, son olarak Ezginin Günlüğü grubunun verdiği konserin ardından sona erdi.

Fotoğraflar(Akın Yıldız)

Fotoğrafların bir bölümü için bu linki tıklayınız….

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın