“İyi Hekim ve İyi Hekimlik”-Dr. Metehan Akbulut

Antalya Çağdaş Hekimler > “İyi Hekim ve İyi Hekimlik”-Dr. Metehan Akbulut

Çalışkanlık, dürüstlük, mesleğinde başarılı….olmak. Bunlar bir doktorda olması gereken temel özellikler. Ancak “İyi Hekim” ve “İyi Hekimlik” sadece bunlarla tanımlanabilir mi?

“Tıp doktoru” ünvanını alabilmek için, 6 veya 7 yıllık bir tıp eğitiminde başarılı olmak yeterli. Ancak sadece “Tıp Doktoru Diploması” sahibi olmak, 2 bin 500 yılda biçimlenmiş hekimlik mesleğinin doğrudan üyesi ya da “İyi Hekim” olmayı sağlar mı?

Baştan belirtelim, “İyi Hekimlik” salt mesleki pratiğinde başarılı olmak demek değil. “İyi Hekimlik” mesleki pratikte başarılı olmayı, çalışkanlığı, dürüstlüğü.. kapsamakla beraber bunları çok fazlasıyla aşan bir yerde.

İyi Hekimlik” ve “İyi Hekim” örneğin, meslektaşlarınız haksız ve hukuksuz olarak görevlerinden uzaklaştırılırken, ses çıkarmamaktan ayrı ele alınabilir mi? Meslektaşlarınız Hekimlik Andı ’nı, Hekimlik Meslek Etiği Kuralları veya Dünya Tabipleri Birliği Bildirgelerini hatırlattıkları için gözaltına alındıklarında; “serbest bırakılsınlar” diyememekten ayrı ele alınabilir mi? Meslek Birliğinizin kapatılma girişimi karşısında ses çıkarmamaktan ayrı ele alınabilir mi?

Örnekleri ve soruları çoğaltmak mümkün. Tam bu noktada da “İyi Hekim” kimdir? Ya da “İyi Hekimlik” nedir? Sorularına verilen yanıtlar önem kazanıyor.

Olmak Ya Da Olmamak

İyi hekimliğe, en çok ihtiyaç duyulan günlerden geçiyoruz. En karanlık dönemlerden birisinde, en karanlık günlerin tam ortasındayız. “Zor” zamanlarda yaşıyoruz. Zor ve karmaşık. Belâlı ve kötü.

Mesleğimizi hiçbir gücün baskısı altında yapmayacağımıza dair Hipokrat yeminimizle başlayan hekimlik yolculuğumuzun, “olmak ya da olmamak” repliğini yazan William Shakespeare’le buluştuğu bir evresindeyiz. Hemen her meslektaşımız Shakespeare’in Hamlet’inin, “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu” sözünü bilir. Ancak devamını ya bilmez ya merak etmez .

Devamında gelen cümle şudur: ”Boyun mu eğeceğiz, korkup teslim mi olacağız, silahlarımızı alıp itiraz mı edeceğiz.” Meslek yaşamımız ve mesleki örgütlülüğümüz içinde en büyük silahımız ise kuşkusuz “İyi Hekimlik”.

Haklısın, ama!!!

“İyi Hekimlik” değerlerine sahip çıkalım, haksızlıklara itiraz edelim, haklarımız için mücadele edelim, dayanışma içinde olalım, teslim olmayalım… demeye başladığınız anda ne yazık ki en hafifinden politika yapmakla eleştirilebiliyorsunuz . Bu noktada belirttiğiniz her düşünce, yazdığınız her yazı, yaptığınız her eylem siyaset yapmak olarak değerlendirilip ve eleştiriye uğrayabiliyor. Daha ötesini belirtmeye gerek yok. Çarpıtmalar, demagojiler, iftiralar, hedef göstermeler, ihbar etmeler….

Biraz daha derinlemesine açarsınız meseleleri bu sefer eleştiri yöneltenlerin çoğu, söylediklerinizin yazdıklarınızın ve yaptıklarınızın hepsinin doğru olduğunu söyleyebiliyor. Ardından “Haklısın, ama !!!” ile başlayan cümleler kurmayı ihmal etmiyorlar. Oysa bilinir ki , eğer bir cümlenin başında “ama” varsa ondan önce söylenenlerin hiçbir hükmü yoktur.

İyi Hekim” ve “İyi Hekimlik”

“İyi Hekim” kimdir? Yada “İyi Hekimlik” nedir? Sorularının yanıtlarını, meslektaşlarımızın büyük bir kısmı aslında çok iyi biliyor. Ancak meselelerden biri de; tüm açıklığı ile ortada duran bu soruların yanıtlarının, (tüm çıplaklığı ile bilen) meslektaşlarımız tarafından dillendiril(e)memesi ve gereğini yapmamaları.

Bugün böyle bir açıklığa o denli ihtiyaç var ki. Mesleğimize tekrar itibar kazandıracak olan da, bu yanıtları yüksek sesle söylemek ve gereklerini yapmak.

“İyi Hekim” mesleki pratiğinde başarılı olandır.

“İyi Hekim” dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kişiye karşı yapılan herhangi bir haksızlığı, daima yüreğinin en derin yerinde hissedebilendir.

“İyi Hekim” meslektaşlarıyla değil, kendisiyle ve bilimle yarışandır.

“İyi Hekim” ülkesini ve dünyayı yaşanılası kılan veya kılacak tüm değerlerin mücadelesini verendir.

“İyi Hekim” mesleğine aşık ve meslek etiğini önceleyendir.

“İyi Hekim” her durum ve koşulda doğru bildiğinden vazgeçmeden onurluca sahip olduğu değerleri bir nişane gibi taşıyandır.

“İyi Hekim” bugününü yarınlar için feda etmekten çekinmeyendir.

“İyi Hekim” namuslu, onurlu ve gururlu olandır.

“İyi Hekim” baş eğmez olandır ve ”Ferman hükümetinse bu ülke bizimdir” diyendir.

“İyi Hekim” dünyanın en güzel, en ulvi, en doğru, en iyi, en erdemli, en kişilik sahibi insanı olandır.

“İyi Hekim” her şeye inat, her türden insanlık dışı değer ve yabancılaşma görüngülerine karşın dimdik insani değerleri savunandır.

“İyi Hekim” gerçeğin dilini konuşan ve onu geliştirendir.
……………….

İyi Hekimlik ortamı ve onurlu bir yaşam

Kısacası “İyi Hekimlik” bir yaşam biçimi. Çağdaş Hekimler, on yıllardır umutları ve umutsuzlukları, dünü ve geleceği, doğruları ve yanlışları, heyecanları ve hayal kırıklıklarını içimizde taşıyarak, ”İYİ HEKİMLİK” değerleri için emek verip mücadele ediyor, bedeller ödüyor.

İyi Hekimlik ortamı ve onurlu bir yaşam içindir, mücadelemiz.

 

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın