KATİL VAAAAR, HIRSIZ VAAAAR… SAĞLIK YOOOOK!

Antalya Çağdaş Hekimler > KATİL VAAAAR, HIRSIZ VAAAAR… SAĞLIK YOOOOK!

SES Antalya Şubesi, Dev Sağlık İş, A.Ü. Öğretim Elemanları Derneği, Türk Hemşireler Derneği ve Çağdaş Hekimler

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle ortak bir basın açıklaması yaptı.

 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi A Blok önünde toplanan sağlık emekçileri sık sık”Sağlıkta Dönüşüm Ölüm Demektir”, AKP Sağlığa Zararlıdır”,”Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Parasız Eğitim Parasız Sağlık” sloganları attılar.

Ortak basın açıklamasını okuyan SES Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç, “Katil var, Hırsız var Sağlık yok. Bugün “Tıp Bayramı” ymış öyle mi? Tıp mı bıraktınız, sağlık mı bıraktınız? Hangi derdimizden söz edelim? Böylesi bir ortamda nasıl sağlık hakkından, hekimlikten, hemşirelikten, söz edelim? İnci dişleriyle bir çocuk, gözümüzün önünde kafasından vurulup, eriyip giderken ağız diş sağlığından nasıl söz edebiliriz ki? dedi.

Mustafa KILINÇ’ın ardından kurumları adına A.Ü. Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof.Dr. Taha KARAMAN, Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Başkanı Ferda ÜLKER ve Çağdaş Hekimler adına Dr. Koray YALÇIN kısa birer konuşma yaptılar.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ-1

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ-2

KATİL VAAAAR, HIRSIZ VAAAAR…
SAĞLIK YOOOOK!

Her yer hırsızlık, her yer yolsuzluk, rüşvet, her yerde çürüme kokusu. Polisin, kafasından vurarak öldürdüğü 14 yaşında bir çocuğumuzun acısı sardı yüreğimizi. Yasını tutmak, gönlünce ağlamak isteyen insanlara dahi izin verilmiyor. Acısını yaşamak isteyen insanların kafası kırılıyor, gözü çıkarılıyor, onlara hakaret ediliyor. Bir çocuğun yasının tutulmasına dahi izin vermemek insanlığın bittiği yerdir.

Türkiye artık insanların iyice kutuplaştığı, birilerinin acısıyla “birilerinin” alay ettiği bir yerdir. “Ustalık” dönemini yaşayan iktidarın ülkemizi getirdiği yer burasıdır.

Berkin’in gülen gözleri, güzel yüzü bütün anlamlı haliyle bize bakıyor. “Bir şeyler yapın” diyor, “ben sadece ekmek alacaktım” diyor, “kafamı kırdılar” diyor, “ben daha çok yaşayacaktım” diyor. Onu hayatta tutamadık, içimiz sızlıyor.

Bugün “Tıp Bayramı” ymış öyle mi? Tıp mı bıraktınız, sağlık mı bıraktınız? Hangi derdimizden söz edelim? Böylesi bir ortamda nasıl sağlık hakkından, hekimlikten, hemşirelikten, söz edelim? İnci dişleriyle bir çocuk, gözümüzün önünde kafasından vurulup, eriyip giderken ağız diş sağlığından nasıl söz edebiliriz ki?
Yıllardır anlatmaya çalışıyoruz, sağlık her insan için doğuştan gelen bir haktır. Mesleğimizi özgürce yerine getirmek, ayrımsız herkese hak ettiği sağlık hizmetini, kendi haklarımızı da alarak vermek istiyoruz.

Geçen 14 Mart’ta “yeniydi” Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, umutluyduk, bu günde devam eden Angarya çalışmaya karşı,
Sağlık hizmetine ulaşmak için ödenen katkı katılım payları ve ilave ücretlere karşı
İş ve işyeri güvencesi için,
Performans yerine emekliliğe yansıyacak ücret ile özlük ve demokratik haklarımız için
Nitelikli sağlık eğitimi için
Nitelikli sağlık hizmeti sunumu için taleplerimizi anlatmaya çalışmıştık.

Şimdi artık “yeni” değil. Sağlık çalışanlarının kendisinden bir ümidi kalmamıştır. Gözünün önünde tüm Dünya’nın tepkisini çeken polis şiddeti yaşanırken, insanların kafası kırılıp gözü çıkarılırken, çocuklar ölürken “durun” diyememiştir, “bu polis şiddeti kabul edilemez” diyememiştir, “kimyasal gazları böyle ölçüsüzce kullanamazsınız” dememiştir. Ne mi yapmıştır? Hekimlere, tabip odalarına mesleklerinin gereğini yerine getirenlere soruşturmalar açmış, sağlık çalışanlarını hapse atacak yasalar çıkarmıştır. Ethem’e, Ali İsmail’e, Berkin’e, Mehmet’e, Abdullah’a, Medeni’ye, Ahmet’e, üzüldüğünü gösteren hiçbir belirti göstermemiş, yakınlarına başsağlığı bile dileyememiştir. Şimdi de bugünkü eylemlerinden dolayı sağlık çalışanlarını halkın sağlığının önünde engel çıkarmakla suçlamaktadır. Üzüntü vericidir, sağlık çalışanları açısından mevcut iktidarın sağlık politikalarının, Sağlık Bakanı’nın güvenilirliği ve inandırıcılığı kalmamıştır.

Sağlık çalışanları bu ülkenin hemen tamamı gibi mutsuzdur, geleceğinden kaygılıdır, öfkelidir, şiddet sarmalı içinde kalmıştır, mesleğini hakkıyla yerine getiremediğini, hakkını alamadığını düşünmektedir.
Böylesi bir ortamda sağlıktan söz edilemez.
Sağlığımız için, en azından çocuklarımızın ve gençlerimizin hayatı için, geleceğimiz için bu ülkenin sağlık çalışanları yurttaşlarıyla birlikte mücadele etmeye, çocuklarımızı yaratılan şiddet sarmalına kurban vermemeye kararlıyız.

SES Antalya Şubesi
Dev- Sağlık İş
Türk Hemşireler Derneği
A.Ü. Öğretim Elemanları Derneği
Antalya Çağdaş Hekimler

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın