Kutlanacak ne kaldı?

Antalya Çağdaş Hekimler > Kutlanacak ne kaldı?

Çağdaş Hekimler Tıp Bayramı dolayısıyla yaptıkları açıklamada, “14 Mart hekimler için önemli bir gün.

Sahip çıkıyor ve değer veriyoruz. Ama değer verdiğimiz her şey gibi bu önemli günümüze de haksızlık etmek istemiyoruz. 14 Mart’ta bayram olarak kutlanacak ne kaldı?” dediler

 

Karanlık tablo
Her yıl olduğu gibi 14 Mart Tıp Bayramının bu sene de kutlanacağını, törenler yapılacağını, balolar düzenleneceğini, ödüller dağıtılacağını ifade eden Çağdaş Hekimler, “Törenlerde beylik laflardan geçilmeyecek, bazıları “sorunlar var ama elden ne gelir ki?” diyecek bazıları ise sorunlardan hiç bahsetmeyecek “her şey daha iyiye doğru gidiyor, sağlık sisteminde devrim yaptık” diye bol keseden atıp tutacak. Ülkemizde kapkaranlık bir tablo var. Sağlık sisteminin ortadan kalktığı bir ülkede Tıp Bayramı kutlanabilir mi? diye sordular.

Tabip odası yönetimi değişmeli
Sağlıkta yıkımın en şiddetli yaşandığı bir dönemde hiçbir direnç oluşturamayan Antalya Tabip Odası yönetiminin değişmesinin bir zorunluluk olduğunun altını çizen Çağdaş Hekimler, “Bu karanlık tablo karşısında yegane dayanağımız ve umudumuz olan meslek odamız baştan aşağı değişmeli ve daha etkin bir yapıya dönüştürülmelidir. dediler.
Birlikte mücadele

“14 Mart günü tüm Türkiye’de başta tabip odaları olmak üzere, sağlık örgütleri birlikte etkinlikler düzenleyecekler. Antalya Tabip Odası her zaman olduğu gibi tüm çabalara rağmen böyle bir birliktelikten yana olmadı.”

Antalya’da SES, Dev Sağlık-İş, Türk Hemşireler Derneği, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği ile birlikte 14 Mart 2014 Cuma saat:12.30’da Tıp Fakültesi Hastanesi A Blok önünde bir etkinlik düzenleyeceklerini ifade eden Çağdaş Hekimler bütün herkesi bu eyleme çağırdılar.

14 MART’TA KUTLANACAK NE KALDI?

14 Mart Tıp Bayramı bu sene de kutlanacak. Törenler yapılacak, balolar düzenlenecek, ödüller dağıtılacak. Törenlerde beylik laflardan geçilmeyecek, bazıları “sorunlar var ama elden ne gelir ki?” diyecek bazıları ise sorunlardan hiç bahsetmeyecek “her şey daha iyiye doğru gidiyor, sağlık sisteminde devrim yaptık” diye bol keseden atıp tutacak.

Herkesi dürüst olmaya çağırıyoruz. 14 Mart biz hekimler için önemli bir gün, sahip çıkıyoruz ve değer veriyoruz, ama değer verdiğimiz her şey gibi bu önemli günümüze de haksızlık etmek istemiyoruz.
Soruyoruz, bugün 14 Mart’ta bayram olarak kutlanacak ne kaldı?

Sağlık Bakanlığı sağlıkta dönüşüm yalanıyla herkesi uyutmaya devam ediyor. Sağlıkta devrim yaptık dedikleri ülkemizde hastaneye yetişemeden ölen çocuklar çuvallarda taşınıyor, kızamık salgını yayılıyor, sağlık çalışanlarına dönük şiddet her geçen gün artıyor, yaralanmış insanlara yardım eden sağlık çalışanlarına dava açılıyor, kanser ilaçları karaborsaya düşüyor, sağlıkta performans çalışanları birbirine düşüyor, performans peşinde hekim için hastalar para-puana dönüşüyor, özel hastane sayısı her geçen gün artıyor, var olan devlet hastaneleri de CEO’lar tarafından yönetilen işletmelere dönüştürülüyor…

Bu karanlık liste uzar gider. Sağlıkta yaşanan yıkımı anlatmak için bu satırlar yetmez ve sağlık sisteminin ortadan kalktığı?

Geleceğimiz Kendi Ellerimizde

Sağlıkta yıkım yaşanırken hekimler çaresizliğe ve umutsuzluğa itilmiş durumda. Bir yanda sağlık sistemini yıkıma götüren AKP iktidarı, diğer yanda etkisiz meslek odası yönetimleri. Sağlıkta yıkımın en şiddetli yaşandığı bir dönemde hiçbir direnç oluşturamayan Antalya Tabip Odası yönetiminin değişmesi bir zorunluluktur. Bu karanlık tablo karşısında yegane dayanağımız ve umudumuz olan meslek odamız baştan aşağı değişmeli ve daha etkin bir yapıya dönüştürülmelidir.

Biz hekimler hem kendi geleceğimiz, hem de ülkemizin geleceği için harekete geçmeliyiz. Bu karanlık tabloyu ifşa edecek ve karanlığı dağıtacak tek güç ortak irademizdir. Birlikte düşünüp birlikte karar vermeli ve geleceğimize sahip çıkmalıyız.

Çağdaş Hekimler, kutlanacak tıp bayramlarını birlikte yaratmaya çağırıyor. Hep birlikte mesleğimize, geleceğimize ve memleketimize sahip çıkalım.

ÇAĞDAŞ HEKİMLER

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın