Mustafa Kemal’in Hekimleriyiz-Dr. Metehan Akbulut

Antalya Çağdaş Hekimler > Mustafa Kemal’in Hekimleriyiz-Dr. Metehan Akbulut

Memlekette Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasına saklananların listesi hayli kabarık.

Bir Antalya Tabip Odası seçiminin daha arifesindeyiz. 29 Nisan 2018 Pazar günü yapılacak seçimler öncesi, “Hekim Birliği” seçim çalışmalarını “Mustafa Kemal’in Hekimleriyiz“ sloganıyla başlattığını açıkladı.

Antalya Tabip Odasını son iki yıldır yöneten Hekim Birliği yürütücülerine,’’ Mustafa Kemal’in Hekimi olmak’’ ne demektir? ve siz son iki yılda “Mustafa Kemal’in Hekimleri” olarak ne yaptınız? diye sorsanız bir yanıt alamazsınız. Ne söyleyebilecekleri bir söz , ne gösterecekleri tek bir çalışma, ne de verdikleri tek bir mücadele bulamazsınız .

Hekimlerimiz, halkımız ve ülkemiz için çalışmanın, mücadele etmenin Hekim Birliği için bir önemi de yok. Onlara sorarsanız kendilerinden başka “Mustafa Kemal’in Hekimi” de zaten yok. Kendi dışlarındaki tüm hekimler hain, bölücü, yıkıcı,..

İş güvencemiz, özlük haklarımız bir bir yok edilirken, mesleki bağımsızlığımıza yönelik baskılar artırılırken, yüzlerce meslektaşımız şiddete uğrarken, öldürülürken , ücretlerimiz gün geçtikçe erirken, kıdem tazminatımızın elimizden alınma girişimleri sürerken, binlerce hekim haksız ve hukuksuz olarak görevlerinden uzaklaştırılırken, yeni mezun hekimlerin atamaları yapılmazken, Hekimlik Andı ’nı, Hekimlik Meslek Etiği Kuralları veya Dünya Tabipleri Birliği Bildirgelerini hatırlattıkları için hekimler gözaltına alınırken, meslek birliğimiz kapatılmaya çalışılırken, ….ne yaptınız? diye sorsanız yine yanıt alamazsınız.

Ancak haklarını yemeyelim… Tüm bu olumsuz gelişmeler karşısında bir çalışma yürütmeyen ve mücadele etmeyen Hekim Birliği, örneğin “Meyve Ağaçları Aşılama Teknikleri Uygulamalı Eğitimi” düzenlemeyi ihmal etmedi.

İşsizlik, yoksulluk , iş cinayetleri, çocuk tecavüzleri, kadın cinayetleri … artarken, laiklikten söz etmek artık mümkün değilken….kısacası memleketimizi saran bunca kötülük varken ”Hekim Birliği”ne ‘’ iyiliği ve güzelliği çoğaltmak için ne yaptınız?’’ diye sorarsanız yine bir yanıt alamazsınız.

İnsanlarımızın yoksulluktan TBMM önünde kendilerini yakması, yüzlerce kız çocuğunun gebe bırakılıp sümenaltı edilmesi, yüzlerce gazetecinin hapiste olması, ülkemizin açık hapishaneye dönüşmesi …..Hekim Birliği’nin gündemleri oldu mu dersiniz… Kesinlikle hayır.

Yazıyı aslında çok uzatmaya da gerek yok. Türkiye’de yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında Antalya Tabip Odasını son iki yıldır yöneten Hekim Birliği’nin sessizliği (hatta çoğu kez onayı) göz önüne alındığında, “Mustafa Kemal’in Hekimleri” olmadıkları çok açık görülecektir. Ancak , haklarını yine teslim edelim. Sürekli olarak ne kadar “Mustafa Kemal’in Hekimleri” olduklarını söylemeyi ve kendi dışındaki herkesi hain, bölücü, yıkıcı,.. ilan etmeyi ihmal etmiyorlar.

Sözde olduktan sonra “Mustafa Kemal’in Hekimleriyiz” demenin bir mahzuru ve engeli de yok. Bir duygudan, bir ruh halinden söz edeceksek eğer Hekim Birliği yürütücüleri, kesinlikle “Mustafa Kemal’in Hekimleri” falan değiller. Hatta Mustafa Kemal’in hiçbir şeyi değiller.

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın