14 Mart Tıp Bayramında Sağlıkta Yaşanan Gerçekleri Görmek-Naci İşoğlı

Antalya Çağdaş Hekimler > 14 Mart Tıp Bayramında Sağlıkta Yaşanan Gerçekleri Görmek-Naci İşoğlı

Ülkemizde sağlık ölçütlerinin ülke gerçeklerine göre yeterli düzeyde geliştiğini söylemek ne kadar inandırıcı olur? Bu şekilde davranmak sorunların üzerini örtmekten öteye gitmeyecektir. Zaten bugünkü iktidarın yaptığı da bundan başka bir şey değildir. Ülke sağlığı şov politikalarıyla yönetilmektedir. Ancak bunlarla gerçeklerin yok edilemeyeceği unutulmamalıdır.

Sabahın köründe kendini hastane kuyruklarının arasında görmek, hastane hastane elinde evraklarla dolaşırken hekime muayene olup reçete aldıktan sonra tedaviye ne kadar zor ulaşabildiğini, çaresizliğe itildiğini görmek toplumun az da olsa bu rüyadan uyanmasına ve gerçekleri görmesine neden olmaktadır.

Doğrusu hekimler açısından da durum çok farklı değildir. Bir sabah uyandığımızda bilmem kaçıncı tıp fakültesinden mezun olan bir hekim olmanın mutluluğunu tam hissedecekken gerçeklerle yüz yüze geleceğiz. Bir yanda altyapısı ve eğitici kadrosu yetersiz tıp fakültesi mezuniyeti, diğer yanda en iyimser tahminle önümüzdeki 20 yıllık süreçte şu anda bile yaşadığımız hekim işsizliğinin elli bin’den fazla hekimi ilgilendireceği gerçeği karşımızda duracaktır.

Bir sabah uyandığımızda, iş güvencesinden yoksun sözleşmeli hekimliğin kapımıza dayandığı bugün yoksulluk sınırının oldukça altında olan ücretlerimizin açlık sınırına dayandığını göreceğiz. Bir sabah uyandığımızda, biz hekimleri ve sağlık hizmeti alan insanları piyasanın acımasız koşullarında çırpınırken, tüm insanlık yaşamı boyunca kutsal olarak ifade edilen meslek ilkelerimizin ve onurumuzun bilinçli olarak yok edilmeye çalışıldığı gerçeği karşımızda duracaktır.

Aslında sayfalara ve sözcüklere sığdırılamayacak kadar yazılacak ve söylenecek gerçekler var. Biz hekimler tüm bunlara rağmen bu mesleği seçtiğimiz için asla pişman değiliz. Bizler hekimlik mesleğinin gereğini olması gereken şekilde yerine getirememenin sıkıntısını yaşıyoruz. Bizler meslek ilkelerimiz doğrultusunda çalışabilecek altyapıya sahip olamamanın sıkıntısını yaşıyoruz. Bizler verdiğimiz hizmetin tam karşılığını alamadığımız için üniversite, devlet hastanesi ve sağlık ocakları dışında acımasız piyasa koşullarına terk edilmemizin sıkıntısını yaşıyoruz. Hastanın bizi satın aldığını düşündüğü, bizim de hastaya para olarak bakmamızı yerleştirmeye çalışan sistemin sıkıntısını yaşıyoruz. Bizler kafamızın geçim derdi ile meşgul edilmesinin sıkıntısını yaşıyoruz.

14 Mart biz hekimler açısından sevinci coşkuyu ifade eden bir gündür. Bilindiği gibi yıllarca görüşmeyen dostlar bu günlerde birbirlerini ziyaret eder, mutluluklarını paylaşır, sorunlarını, dertlerini paylaşır ve ortak çözümler üretir. Bugüne geldiğimizde bayramlarda olduğu gibi birçok şeyin değiştiğini söylemek mümkün. Çünkü toplumun çok büyük bir kesimi yaşadığı ekonomik, sosyal sıkıntılar ve gelecek kaygısı nedeniyle adeta bayramları hüzünlü günlerle karşılamaktadır. Bizlerde bugün bu gerçeği yaşamaktayız.

14 Mart’lar hekimlik mesleğinin kendi ilke ve değerlerine sahip çıktığı coşkulu günlerdir. Bilinmelidir ki hekimlik mesleğinin kurtuluşu emeğinin karşılığını tam olarak aldığı bilimsel altyapı ortamlarında insana yaraşır hizmet sunabildiği, mesleğini tam olarak icra ettiği, insanca yaşamın ve onurlu meslek hayatının gerçekleştirilmesi ile mümkün olacaktır.

Ülkede ki bunca yaşanan sorunları çözmek yerine kafamızı bulandırmaya çalışan, toplumu yanıltan, hekimleri ve sağlık çalışanlarını toplumun gözünde küçük düşürücü söylemlerle aşağılayan, yaşanan sorunların gerçek sorumluları değillermiş gibi bizlere karşı toplumu kışkırtan, insanların gerçek enflasyonu olan sağlık, barınma, yeme, eğitim, ulaşım gibi ihtiyaçları görmezden gelip hayali enflasyon düşüklüğü yaşatmaya çalışan, paran kadar sağlık anlayışını bizlere yaşatmanın yollarını açan anlayışlar karşısında da sonuna kadar mücadele edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Nice 14 Mart’lara hep birlikte el ele girmek dileğiyle tüm hekim arkadaşlarımızın, onurlu meslek hayatını yıllarca omuzlarında taşıyan ağabeylerimizin, ablalarımızın ve taşıyacak olan öğrenci kardeşlerimizin, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart tıp bayramını coşkuyla ve umutla kutluyoruz. Bu birlikteliğimizi tüm toplumun eşit, nitelikli sağlık talepleri ile kenetlediğimizi ifade etmek istiyoruz.

Dün olduğu gibi bugünde sağlığa ilişkin gerçekleri çözüm önerilerimizi kendi kitlemizle kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

 

*Bu yazı 14 Mart 2005 tarihinde kaleme alınmıştır.

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın