23 Nisan Kutlu Olsun

Antalya Çağdaş Hekimler > 23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

                          Çağdaş Hekimler

Çok özel bir gün 23 Nisan; Bir yanıyla çocuklara armağan edilmiş bir gün, çocukların bayramı, diğer yanıyla zorluklar içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün.

23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Atatürk ve mücadele arkadaşları tarafından açıldığı tarih. Halkın yeniden doğduğu, makus talihini yenmeye başladığı bu çok önemli günün Cumhuriyet’in kurucuları tarafından ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak tanımlanması, kurucuların ulusal egemenliğe olduğu kadar çocuk haklarına da ne büyük oranda önem verdiklerinin göstergesidir.

23 Nisan 1920, ülkemizde çoğulcu ve katılımcı demokrasi kültürünün doğduğu gün iken, ne yazık ki 98 yıl sonra bugün, demokrasiyi ortadan kaldırmak için elden gelenin ardına konmadığı bir siyasi iklimde yaşıyoruz.

Bir 23 Nisan daha çocuklar için gerçek bayram olmaktan çok uzak geçiyor. Ne yazık ki ülkemizde bugün ne çocuk haklarının öncelenmesinden ne de meclisin öneminden söz edebilmek mümkün değil.

Eğitimin gericileştirilerek çocuklarımızın geleceğinin teslim alınmaya çalışıldığı, çocuk tacizinin neredeyse olağan karşılandığı, çocuk tecavüzünün aklanmak istendiği, çocuk cesetlerinin kıyılarımıza vurduğu, çocuk gelinlerin arttığı, her geçen gün artan sayıdaki çocuğumuzun yoğun emek sömürüsü altında çalıştırılırken iş cinayetlerine kurban gittiği, yaşam haklarının güvence altında olmadığı, eğitim ve sağlık haklarının önünde sayısız engellerin çıkartıldığı bir ortamda; çocukların haklarını öne çıkaran 23 Nisan bayramının değeri ve çocuklarımıza özgür, demokratik, çağdaş bir ülke bırakma sorumluluğumuz daha da artmış durumda.

Çocuklarımızın daha sağlıklı olduğu, çocuk işçiliğinin, çocuk gelinlerin olmadığı, çocukların sokakta öldürülmediği, çocuk cezaevlerinin kapatıldığı, gerçekten demokratik bir ülke istiyoruz.

Bütün meslektaşlarımızın ve çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının çok yakın bir gelecekte özgür, demokratik, laik, çağdaş, barış içinde bir ülke ortamında doyasıya kutlanacağından emin olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Çağdaş Hekimler

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın