Konumuz Sağlık-Coşkun Özdemir

Antalya Çağdaş Hekimler > Konumuz Sağlık-Coşkun Özdemir

Bu yazıda gündemdeki konuların her birine kısaca değineceğim. Tam Gün Yasası kabul edildi. Yazık ki iyi bir sonuç vermesi beklenemez. Hastaneler bir işletme gibi düşünülüyor. Hekim kendi çabası ile sağladığı kazançtan pay alacak. Bu onu çok hasta bakmaya zorlayacak. Ek kazanç emekliliğe yansımayacak. Eğitim araştırma arka planda kalacak. Doktorlar sözleşmeli hale getirilecek. Üniversitelerde kargaşa yaşanacak. Çok kazanan hekimler ayrılacak. Orada da eğitim ve araştırma değil, çok hasta bakarak gelir sağlama öncelik kazanacak. Türkiye’de bugünkü Sağlıkta Dönüşüm anlayışı içinde Tam Gün hiçbir şekilde yararlı sonuç vermeyecektir. Bunu göreceğiz. Marketlerde ilaç satışı yanlış bir uygulamadır. Amerika’da yapılıyor oluşu bu gerçeği elbette değiştirmez. Amerika’da saymakla tükenmez yanlış uygulamalar yapılıyor. 60 milyon insan sağlık hakkından yoksun.

Her yazımda yineliyorum. Bizim ülkemize yakışan en iyi sağlık sistemi sosyalizasyon modelidir. Sağlık ocakları aracılığı ile yürütülecek koruyucu hekimliğe öncelik veren ilk basamak hekimliği en verimli en yararlı sistem olacaktı. Hastanecilik, doğrudan hastane başvurularına öncelik vermek yanlıştır. Fakülte hastaneleri bile hasta ve bürokrasi yükü altında bulunuyor. Uzman gerçekten uzmanlığını yapamıyor, profesör de profesörlüğünü. Özel hastanelerin bir bölümü zenginlere hizmet veriyor. SGK ile anlaşma yapmıyor. Anlaşma yapanların bir bölümü sıkıntı da katkı paylarına dayanıyor. Şimdi hastaneler A, B, C, D diye sınıflara ayrılıyor. Böylece arttırılmış olan katkı payları derecelendirilecek.

Halkın, hastaların ilave katkılara zorlanması için çeşitli yöntemler var. Asgari gelir sahiplerinin şu ya da bu katkı payını ödemek zorunda olmaları kadar bir adaletsizlik olamaz. Dolaylı vergilerin de yüzde 70’lerde oluşunun büyük bir haksızlık oluşu gibi.

Stresten uzak durun diye tavsiyeler okuyor ve dinliyorum sık sık. Siz bunu nasıl yapıyorsunuz çok merak ediyorum, nasihatler buna nasıl yararlı olabilir. Bir de sıkça rastladığım bir şey var. Filanca kanseri yendi. O nasıl oluyor, kanser nasıl yeniliyor? Bu da anlayamadıklarımdan, bu yenme gücü nasıl elde ediliyor, bilenler bilmeyenlere öğretmeli, tedavi değil, erken tanı da değil, birileri kanseri alt ediveriyorlar. Gözden kaçan önemli bir konu daha var. Bazı genetik hastalıklar için tedavi umutları belirdi. Ancak aynı hastalık değişik genetik geçiş modelleri gösterebiliyor. Bunların içinden bazıları tedaviye elverişli, ötekiler değil. Bu ancak genetik inceleme ile anlaşılabiliyor. Ne var ki bu incelemelerin pahalı olanlarını SGK ödemiyor. Bu mutlaka çözülmesi gereken bir sorun. Çok önemli bir tedavi olanağından yoksun bırakıyorsunuz. Hastaların ödeme güçleri olmadığı için böyle bir olanaktan yoksun bırakılması kabul edilemez. Şimdi bir de ilaç krizi çıktı. Çok ciddi fiyat anlaşmazlığı nedeni ile depolarda var olan ilaçlar eczanelere ve hastalara ulaşamıyor. Olamaz böyle bir şey, kabul edilemez, son hızla çözülmeli. Bir skandal bu. Sorumlular hakkında suç duyurusu yapılmalı.

Sevgili Cumhuriyet okurları, haberiniz olmuştur. Benim bir avuç özverili insanla birlikte 32 yıldan beri emek verdiğim bir dernek var Türkiye Kas Hastalıkları Derneği. Merkezimiz Yeşilköy’de. Bu hastalıkların büyük çoğunluğunun tedavisi henüz yok. Bu nedenle o hastalıklarla yaşayanlara yardımcı olmaya, destek vermeğe çalışıyoruz. Çeşitli etkinliklerimiz var. Son zamanlarda evde bakım hizmetini gerçekleştirmeye çalışıyoruz, İngiltere’den Oxford’dan ilgi ve destek geldi. Bir ay önce İstanbul Üniversitesi Rektörü, üniversitenin bu alanda bizim dernekle işbirliği yapması için karar aldı. Bu işbirliği çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu güzel gelişmelerle sevinirken bir sürpriz duyuru çıkageldi. Büyükşehir Belediyesi Emlak Daire Başkanlığı o binayı boşaltın diyor (arsa onların). Gerekçe yok. Bu kadar çeşitli halk ve engelli hizmetleri veren, bu konularda uzmanlaşmış, uluslararası ilgi ve övgü alan bir dernek nasıl binasından yoksun bırakılıp etkisizleştirilebilir. Siz bu satırları okuduğunuz zaman umarım bunun bir yanlışlık olduğu, bu hatalı karardan geri dönüldüğü ve Büyükşehir Belediyesi’nin bize yardım etmeye hazır olduğu haberi ve duyurusu gelmiş olacaktır.

 

Kaynak- Cumhuriyet

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın