Sağlıkta Dönüşüm Ölüm Demektir

Antalya Çağdaş Hekimler > Sağlıkta Dönüşüm Ölüm Demektir

Antalya Tabip Odası’ndaki hakim anlayış (AKP+MHP+Vatan Partisi ittifakı)  hekimlerin değil SARAY’ın odası olmaya devam ediyor.

Aşağıdaki metinde yer alan  AKP ile ilgili kısımlar özellikle çıkarılarak Antalya Tabip Odası imzası ile meslektaşlarımıza gönderilen metnin  tek bir yerinde AKP isim olarak geçmemektedir.  AKP iktidarına şirin görünmek için  AKP ile ilgili bölümleri özellikle çıkarılan metni bilgilerinize sunarız.

 

Acılıyız, Öfkeliyiz, İsyandayız…

Artık yeter, bu şiddet sona ERS!N..

Samsun’da görev yaptığı hastanede 29 Mayıs 2015 günü silahlı saldırı ile katledilen Dr. Kamil Furtun’u, aramızdan ayrılışının birinci yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Meslektaşımız Dr. Kamil Furtun’un birinci ölüm yıl dönümünde acılıyız, öfkeliyiz, isyandayız…

Ülkemizde her alanda olduğu gibi sağlıkta da şiddet olağan bir hal aldı. Bugün her 24 saatte 31 sağlık çalışanı görevi başında şiddete uğruyor.

Hekimler başta olmak üzere sağlık emekçileri sürekli olarak şiddete uğruyor, yaralanıyor, öldürülüyor….

Sağlıkta Dönüşüm Ölüm Demektir

Hiç kimse bu cinayetleri “cehalet”le, “tepki”yle, “münferit”likle açıklamaya kalkmasın. Taammüden öldürülmektedir, göz göre göre öldürülmektedir meslektaşlarımız.

Sağlıkta Dönüşüm” programı uygulandıkça sağlık emekçilerine yönelik şiddet artmaktadır.

Yıllardır, sağlık ortamının vahşi bir şiddet ortamına dönüştüğünü, sürekli olarak saldırıya uğradığımızı, hekimlere-sağlık emekçilerine yönelik şiddetin artık dayanılmaz boyutlara geldiğini, can güvenliğimizin olmadığını söyledik, söylüyoruz.

Durumun vahametini kavrayıp tedbir alması gereken yetkililer ise kulaklarını tıkayıp, gözlerini yumuyor, olan biteni seyretmekle yetiniyorlar; daha da kötüsü hastaları hekimlere-sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmaya devam ediyorlar

Oysa uyarmıştık.

Oysa, Kamil öldürülmeden, Aynur öldürülmeden, Ersin öldürülmeden, Melike öldürülmeden önce, sağlıkta şiddeti önlemek, suçtan arınmış güvenli sağlık işyerleri mümkün dedik, öneriler sunduk önemsemediler.

“Artık Yeter!” dedik sağlıkta gün be gün artan şiddete karşı; duymadılar!

Acil taleplerimizi ilettik; görmezden geldiler!

Türk Ceza Kanunu’na ek maddeler önerdik, yok saydılar!

Açıklamalar, eylemler, toplantılar yaptık; Sağlık Bakanlığı’nın önünü aşındırdık, Meclis Komisyonu’nda sunumlar yaptık, dikkate almadılar!

Şiddete uğrayan sağlık emekçileri için acil şiddet hattı kurmak zorunda kaldık, önemsemediler!

Uyarmıştık…

AKP iktidarını ve Sağlık Bakanları’nı; sağlığı piyasalaştıran, sağlık çalışanlarını köleleştiren ve itibarsızlaştıran uygulama ve söylemlerinizden vazgeçin diye…

Ama nafile, uyarılarımızı dikkate almadılar.

Çünkü onlar kendi iktidarlarını korumak için sağlık çalışanlarını korumasız bırakmaya niyetliydiler.

Öfkeliyiz.

Sadece katiller değil, azmettirenler ve önlem almayanlar da bu cinayetlerden sorumludur.

Sağlıktaki şiddetten ve bu cinayetten sorumlu olanlar,

“Ben doktora iğne yaptırmam, doktor bir iğne yapar, adamı felç eder icabında.” diyenlerdir.

“Doktor efendi dönemi bitti” diyenlerdir,

“Doktorların eli hastaların cebinde”, “Doktor efendi mani peşinde” deyip miting meydanlarında vatandaşa sağlıkçıları yuhalatanlardır;

Daha fazla kar hırsıyla sağlıkçıları zorla, tehditle ölesiye çalıştıran, sermaye sahiplerine sağlık alanını çekici kılabilmek için insanları hasta etme garantisi veren, sağlığı öncelemek yerine hastalığı önceleyen bir yandan da hekimleri sağlıkçıları her fırsatta kötüleyen, “paragöz, tembel” diyenler, SABİM’le terör estirenlerdir.

Sorumluları adım atmaya çağırıyoruz, halkın sağlık hakkı adına, sağlıkçıların can güvenliği adına, mesleklerimizin gereği adına, vicdan adına!

Halkımıza daha iyi bir sağlık hizmeti sunabilmek için; halkımızı verdiğimiz bu mücadelede yanımızda olmaya, AKP iktidarını; şiddeti doğuran, emekçileri ve halkı mağdur eden bu sistemi ortadan kaldırmaya, davet ediyoruz.

Mücadelemiz şiddeti doğuran ve besleyen bu sisteme karşıdır.

Böyle Sağlık Sistemi Olmaz.

Bu Şiddet Sona ERS!N.

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın