Asıl şimdi halkımız

Antalya Çağdaş Hekimler > Asıl şimdi halkımız

Doç.Dr.İlker Belek tarafından yapılan ” Dilovası’nda Yaşanan Gerçekler” sunumunun ardından yapılan basın açıklamasında “Bilim yargılanıyor, halkımız asıl şimdi paniğe kapılmalıdır.” denildi

Antalya’dan Hamzaoğlu’na destek

Dilovası bölgesinde yaptığı bilimsel araştırmaların sonuçlarını açıkladığı ve ‘toplumu paniğe sürüklemek’ gerekçeleriyle hakkında hapis istemiyle dava açılan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na bir destekte Antalya’dan geldi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi B Blok Mor Salonda bir araya gelen Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şubesi ve Antalya Tabip Odası “Onur Hamzaoğlu’nun kılına bile dokundurtmayız” dediler.

A.Ü.Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr.İlker Belek tarafından yapılan ” Dilovası’nda Yaşanan Gerçekler” sunumunun ardından yapılan basın açıklamasında “Bilim yargılanıyor, halkımız asıl şimdi paniğe kapılmalıdır.” denildi.

ONURumuzu Savunacağız

“ONURumuzu Savunacağız” pankartı altında katılımcı kurumlar adına ortak açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof.Dr.Hilmi Uysal şöyle konuştu: Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun “Dilovasındaki Halk Sağlığı sorunu” ile ilgili araştırma ve çalışmalarının sonuna kadar destekçisiyiz. Prof.Dr. Hamzaoğlu’nun ülkemizin bir halk sağlığı sorununu, dahası çağımızın bir halk sağlığı sorununu araştırdığının bilincindeyiz. Haksız soruşturma ve kovuşturmaların bu çalışmalara engel olmamasını diliyoruz.”

Susturulmak isteniyor

Prof.Dr.Uysal’ın, okuduğu ortak metinde, “Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanıdır. Toplumsal yaşamın oluşturduğu sağlık sorunları ve bu sorunların çözümleri konusunda bilim insanı sorumluluğunu taşımaktadır. Sadece uzman değil aynı zamanda Tıp Fakültesi Hocasıdır, yani tıp fakültesi öğrencilerini “halk sağlığı” konusunda eğitmektedir. Sadece bir Hoca değildir, aynı zamanda bir bilim insanıdır. Bir halk sağlığı uzmanı, bir hekim, bir hoca eğer bir sağlık sorununu tanımlıyor ve bu konuda toplumu uyarıyor ise mesleki görevini yapıyor demektir.” görüşlerine yer verildi.

Değerli Basın Çalışanları,

Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanıdır. Toplumsal yaşamın oluşturduğu sağlık sorunları ve bu sorunların çözümleri konusunda bilim insanı sorumluluğunu taşımaktadır. Sadece uzman değil aynı zamanda Tıp Fakültesi Hocasıdır, yani tıp fakültesi öğrencilerini “halk sağlığı” konusunda eğitmektedir. Sadece bir Hoca değildir, aynı zamanda bir bilim insanıdır. Tıp yayın indekslerinde çok sayıda yayını ve sitasyonu bulunmaktadır.

Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu Kocaeli’nin sanayi bölgesi Dilovası’ndaki bir halk sağlığı sorununa dikkati çekmiştir. Bu sanayi bölgesinde yaşayanlarda kanser tanısıyla ölüm oranlarının göreceli olarak yüksek olduğunu göstermiştir. Yaklaşık 10 yıllık bir gözlem ve çalışma sonucu bu konudaki sorunu tanımlamıştır. Sorunun nedenlerini araştırmakta ve bölgenin sanayi ağırlıklı bir kirlenme bölgesi olması nedeniyle sanayi atıklarıyla ilgili bir hipotezi savunmaktadır. Bu hipotezle ilgili Kocaeli Üniversitesi Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Tıbbi Genetik Anabilim Dallarından öğretim üyelerinin de katılımı ile hazırlanan ve kendisinin yürütücüsü olduğu araştırma projesi ile, “Kocaeli’nin Dilovası ve Kandıra İlçelerinde Yaşayan Gebelerden Doğan Bebeklerde Ağır Metal Maruziyeti İle Büyüme ve Gelişme Durumu”nu araştırmaktadır.

Öğreniyoruz ki Üniversite izin verdiği takdirde Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, TCK’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak…

Yine öğreniyoruz ki Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında Kocaeli Üniversitesi tarafından bu gerekçe ile ceza soruşturması yürütülmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından disiplin soruşturması açılmıştır.

Halkımız asıl şimdi paniğe kapılmalıdır.

Bir halk sağlığı uzmanı, bir hekim, bir hoca eğer bir sağlık sorununu tanımlıyor ve bu konuda toplumu uyarıyor ise mesleki görevini yapıyor demektir.

Oysa günümüzde gazete sayfalarını çevirseniz, TV programlarını izleseniz onlarca “…(şu) yakınmanız varsa kanser olabilirsiniz” biçiminde reklam, haber ve röportajla karşılaşırsınız. Demek ki bunlar halkı korkutarak! hastanelere veya uzmanlara gitmeye yöneltmekte, ancak halkı paniğe sevk etmemektedir. Oysa, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu kanserden ölüm sıklığındaki artışla ilgili olarak Dilovası halkını uyardığında, olası nedenleri konusunda görüşler belirttiğinde “halkı paniğe sevk” etmiş olmaktadır.

Biz aşağıda imzası bulunan kuruluşlar olarak, Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun “Dilovasındaki Halk Sağlığı sorunu” ile ilgili araştırma ve çalışmalarının sonuna kadar destekçisiyiz. Prof.Dr. Hamzaoğlu’nun ülkemizin bir halk sağlığı sorununu, dahası çağımızın bir halk sağlığı sorununu araştırdığının bilincindeyiz. Haksız soruşturma ve kovuşturmaların bu çalışmalara engel olmamasını diliyoruz.

Saygılarımızla,

 

 

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen) Antalya Şubesi

Türk Tabipleri Birliği Antalya Tabip Odası

Antalya Çağdaş Hukukçular Derneği

 

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın