Bağırsam da duymuyorlar ! -Dr.Metehan Akbulut

Antalya Çağdaş Hekimler > Bağırsam da duymuyorlar ! -Dr.Metehan Akbulut

Hekimliği, sağlığı, yaşamı, halkımızı, ülkemizi,…ilgilendiren hemen hiçbir konu, Hekim Birliği yönetimindeki Antalya Tabip Odası’nın ne yazık ki gündemi olmuyor. Tıpkı 16 Mayıs 2017 günü Antalya’da yaşanan “ iş cinayetinin gündem olmadığı” gibi.

16 Mayıs 2017 günü Antalya’da yaşanan iş cinayeti de Hekim Birliği yönetimdeki Antalya Tabip Odası’nın gündemi olmadı. Tıpkı 13 Mayıs’ta SOMA Katliamının üçüncü yılının gündem olmaması gibi.

Yeter ki, öznesine insan konsun

16 Mayıs 2017 günü Antalya’nın Kemer İlçesi’nde kömür ocağında metan gazı sıkışması sonucu 8 işçi gazdan etkilenmiş, 2 işçi de ocakta mahsur kalmıştı. 830 metrede mahsur kalan işçilerden ikisi de yaşamını yitirdi.

Öncelikle hemen belirtelim ki; bugüne dek iş kazalarında, işçi cinayetlerinde kaybettiğimiz binlerce canımızın acısı yüreğimizde. Başta ailelerinin ve hepimizin başısağolsun. Biz aslında iyi biliyoruz. İş cinayetleri ve işçi katliamları kader değildir. Olmamalıdır, engellenebilir, durdurulabilir. Yeter ki, çalışmaların öznesine insan konsun.

Gün kapkaranlık

Tarih 13 Mayıs 2014, yer SOMA . Gün kapkaranlık. Gün utanç dolu, keder dolu, ölüm dolu, ihmal dolu…

Manisa’nın kömür havzası Soma’da üç yıl önce , Türkiye’nin en büyük işçi katliamı yaşandı. 301 işçi daha fazla kömür çıkararak patronun daha fazla para kazanması uğruna yaşamını yitirdi. Acımız hala derin, öfkemiz hala büyük.

Bu yılda, yaşamını yitiren 301 maden emekçisini anmak için Türkiye’nin dört bir yanında etkinlikler düzenlendi.Etkinlikler kapsamında Soma’da ve ülkenin dört bir yanında kitlesel basın açıklamaları, paneller ve anma etkinlikleri yapıldı. Antalya’da da Attalos Heykeli önünde TMMOB, DİSK ve KESK’in çağrısıyla bir basın açıklaması yapıldı. Hekim Birliği yönetimindeki Antalya Tabip Odası burada da yoktu.

Yeni acılar yaşanmasın

İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği tabip odalarının ana çalışma alanlarından bir tanesi. Meslek örgütlerinin bu alanda yaptığı çalışmaların, gösterdiği bu tür çabaların tek amacı vardır: Bu faciaların bir kez daha yaşanmaması için gerekli önlemler alınsın, dersler çıkarılsın. Yeni acılar yaşanmasın, yeni ölümler olmasın, yeni cinayetler işlenmesin

…….

Bağırsam neye yarar, nasılsa duymazlar.
Ben bir kömür ocağının onulmaz göçüğüyüm;
İçimde cesetler ve daha ölmemişler var.

Metin Altıok

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın