Zaman gelir sessizlik ihanet olur -Dr.Metehan Akbulut

Antalya Çağdaş Hekimler > Zaman gelir sessizlik ihanet olur -Dr.Metehan Akbulut

Hekimliği, sağlığı, yaşamı, halkımızı, ülkemizi,…ilgilendiren hemen hiçbir konu, Hekim Birliği yönetimindeki Antalya Tabip Odası’nın gündemi olmuyor. Hekim Birliği yönetimindeki Antalya Tabip Odası her zaman ki gibi büyük bir sessizlik içinde. Sanki başka bir ülkede hatta başka bir gezegende yaşıyorlar.

Kıdem Tazminatı hekimlerin en önemli gündemlerinden birisi
Antalya Tabip Odası’nın üye sayısı 3350 civarında . Üye hekimlerin yaklaşık iki bini ise doğrudan Özel Hastane çalışanı, Özel Tıp Merkezi çalışanı veya İşyeri Hekimi. Ortalama bir hesapla odamıza üye hekimlerin % 60’ı doğrudan işçi statüsünde. Bu rakamlara kamuda çalışan meslektaşlarımız dahil değil.

Kamuda çalışan meslektaşlarımızı da doğrudan ilgilendirmekle beraber mevcut yasalara göre işçi statüsünde çalışan meslektaşlarımızın, bugünlerde AKP iktidarı tarafından ellerinden alınmak istenen haklarından birisi de Kıdem Tazminatları . Hekim Birliği yönetimindeki ATO’nun bu konuda bırakınız bir eylemlilik içinde olmasını bilgilendirmesi bile olmadı. Hekimlerin büyük bir kısmının önemli haklarından biri daha ellerinden alınmak üzereyken yani kıdem tazminatı kurumunun “fona devredilerek” fiilen ortadan kaldırılması için AKP tarafından kararlı adımlar atılırken Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir?

Doğamıza, toprağımıza, suyumuza, kentimize sağlığımıza sahip çıkıyoruz
Geçtiğimiz haftalarda Antalya’nın merkez mahallelerinden Üçgen Mahallesi’nin ortasında yer alan Giritli Parkı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak yerine otopark yapılmak istendi. Başta mahalle halkı olmak üzere duyarlı insanların ve örgütlerin mücadelesi sonunda geri adım atıldı. İçinde elli altmış yaşında yüz kadar ağacın, bir çocuk parkının, olduğu Giritli parkı bir ilkokulun hemen yanı başında. Dutlara, Erguvanlara, Ardıçlara, Çamlara ev sahipliği yapıyor. Çevreyi, kentimizi ve doğrudan sağlığı ilgilendiren bir konuda Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir?

Akdeniz Torosların dağ köylerinde, vadilerde özgürce akarak yöreye can veren ırmaklarımıza pranga vurmak isteyen, topraklarımızı elimizden almak isteyen HES Şirketlerine karşı sürekli bir mücadele yürütülüyor. Son olarak geçtiğimiz hafta içinde Akseki İlçesi, Sinanhoca Mahallesi, İbradı İlçesi Ürünlü Mahallesi sınırları içerisinde Manavgat Çayı üzerinde yapılması planlanan “Sinanhoca Regülatör ve HES” projesi verilen mücadele sonucunda da mahkeme tarafında da iptal edildi. Doğaya sahip çıkmak aynı zamanda ülkemize ve sağlığa/sağlığımıza sahip çıkmak iken bu mücadelelerin de içinde yer almayan Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir?

Gıda güvenliği sağlanmalıdır
Son dönemlerde, basın aracılığıyla kamuoyuna yansıdığı üzere üst üste yaşanan “gıda zehirlenmeleri” hekimlerin ve hekim örgütlerinin asli çalışma alanlarındandır. Özellikle askeri kışlalarda yaşanan ve ölümle de sonuçlandığını bildiğimiz bu vakaların üst üste gelmesi ülkemizde gıda güvenliğinin hangi noktaya geldiğinin bir göstergesi . Doğrudan sağlığı ilgilendiren bu konuda da Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir?

Hepimiz İçin ADALET
CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları haberiyle ilgili davada 14 Haziran 2017 tarihinde 25 yıla mahkum edilerek tutuklandı . Bu gelişmenin ardından, Ankara’dan İstanbul’a bir Adalet Yürüyüşü başlatıldı. Türkiye’nin dört bir yanında ve Antalya’da Adalet eylem ve etkinlikleri düzenleniyor. İstenilen adalet sadece hukuk önünde eşitlik değil, toplumsal eşitlik. Özgürlüğün, barışın ve demokrasinin teminatı adalet, adaletin teminatı ise eşitlik. Bu konuda da Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir? .

12 Haziran Pazartesi günü sabaha karşı Antalya’da Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonla altı İletişim Fakültesi öğrencisi gözaltının alındı. Gözaltı gerekçesi Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda gerçekleşen toplu mezuniyet töreninde “Açlık grevinde 93.gün.Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya özgürlük” yazılı bir pankart açmaları. Öğrencilerimizin gözaltı süreleri 14 güne çıkarıldı. Başta Antalya olmak üzere ülkenin dört bir yanında konuyla ilgili eylem ve etkinlikler düzenlenirken Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir?

İnsan yaşamı temel önceliğimiz
KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönme talepleriyle başlattıkları açlık grevi 104. günü aştı. Artık ölüm eşiğindeler. İnsanlarımız ölmek üzereyken Hekim Birliği’nin sessizliği ne anlama gelmektedir?

Zaman gelir sessizlik ihanet olur
Örnekleri çoğaltmak mümkün :

Olağan bir ülkede birkaç yüzyılda gerçekleşebilecek olaylar ülkemizde ve kentimizde birkaç günde gerçekleşiyor

En karanlık dönemlerden birisindeyiz ve en karanlık günlerin tam ortasındayız. Sessiz kalınmaması, ses çıkarılması gereken günlerden geçiyoruz. Gün seslerimizi birleştirme, karanlığa karşı omuz omuza verme günü. Gün dayanışmayı büyütme, günü. Yukarıda bir kısmını saymaya çalıştığım bu eylem ve etkinliklerde; Çağdaş Hekimler, DİSK- KESK -TMMOB başta olmak üzere Eşitlik, Özgürlük, Kardeşlik, Barış, Demokrasi, Adalet.. isteyenlerle yan yana omuz omuza … İYİ HEKİMLİK değerlerine sahip çıkıyor.

***Yazının başlığı olan “Zaman gelir sessizlik ihanet olur.” sözü ise Martin Luther King’e ait.

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın