Bu yazının konusu bu değil elbette

Antalya Çağdaş Hekimler > Bu yazının konusu bu değil elbette

Önemli olan fikirleriniz, inandıklarınız, doğru bildikleriniz doğrultusunda yalansız dolansız, doğrudan yazmak, konuşmak.


Eleştiri yöneltebilecekseniz bunu doğrudan yapabilmek. Biat ettiklerinizi eleştirebilmeniz ise zaten mümkün değil.

Eğer doğru bildiklerinizi söyleyecekseniz, eleştirecekseniz, meydan okuyacaksanız bunun elbette muhataplarını da belirteceksiniz. Dağlara taşlara efelenmiyorsanız işaret ettiğiniz bir yer mutlaka olacak.

Geçtiğimiz hafta “Artık arada bir arzı endam bile etmiyorlar “ başlığı ile kısa bir not yayınlamış AKP+MHP+İP ittifakı ile yönetimde çoğunluğu elinde tutan Hekim Birliği’ne sormuştuk: Eğer hekimlik, halkımız, ülkemiz, eşitlik, kardeşlik, laiklik, cumhuriyet, barış, demokrasi…için aldığınız bir karar ve yaptığınız bir çalışma varsa açıklayın diye. Aradan bir hafta geçti bir yanıt gelmedi. Bu kısa yazının konusu bu değil elbette.

Antalya Tabip Odası 3 Ekim2016 Pazartesi günü bütün hekimlere gönderdiği SMS’de “Lozan’ı Laik Cumhuriyet’in tapu senedi olarak görüyor ve bunu korumanın azmini taşıyoruz.“ dedi.

AKP+MHP+İP ittifakı ile çoğunluğu elinde tutan Hekim Birliği Yönetim Kurulu üyelerince kaleme alındığı belli olan mesajın ne için gönderildiği ise meslektaşlarımız tarafından hala anlaşılabilmiş değil. Zira Lozan Barış Antlaşması’nın 93. Yıl Dönümü 24 Temmuz 2016 idi. Aradan neredeyse üç aya yakın bir zaman geçmişti, dolayısı ile bu bir yıldönümü açıklaması olamazdı.

24 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi web sayfasında yapılan açıklamada da benzer cümleler olması da şimdilik bu yazının doğrudan konusu değil.…”Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir…..” (http://www.tccb.gov.tr/basin-aciklamalari/365/49743/lozan-baris-antlasmasinin-93-yil-donumu.html  linkinden bakılabilir)

AKP+MHP+İP ittifakı ile çoğunluğu elinde tutan Hekim Birliği Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu üyelerince gönderildiği aşikar olan bu mesaj olsa olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir hafta kadar önce 27. Muhtarlar Toplantısı’nda, “….Birileri de bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada Ege’yi görüyorsunuz, bağırsak sesimizin duyulacağı adaları biz Yunan’a verdik zafer bu mu?” sözleri üzerine olabileceğini düşündürdü. Ancak SMS’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir eleştiri mi yoksa destek mi olduğu ise soru işareti.

Yukarıda belirttiğimiz gibi 24 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi web sayfasında yapılan açıklamada da benzer cümleler bulunmakta.

Ne diyelim, yaşadığımız postmodern dünyada; Bütünlüklü ve tutarlı duruş ilkelerinin yerini hiçbir ilke ve etik tanımayan günübirlik yarar hesaplarına dayanan duruşlar almış durumda. Rüzgârın tersten estiği böyle zamanlarda sadece hekimlik değil, rüzgâra kapılmadan, inançlarını koruyarak yürüyebilmek de gerçekten zor iş.

Goethe’nin dediği gibi:’’ Yaşadığımız her an kendi hakkını ister’’. Yaşadığımız her anın hakkını vermedikten sonra söylenen her şey buhar olup uçuyor.

Son Yazılar

antalya cagdas

2024-2026 Adaylarımız

Antalya Tabip Odası 2024-2026 dönemi için aday listemiz ve adaylarımızın kısa özgeçmişleri YÖNETİM KURULU  ADAYLARIMIZ

Paylaş:

Bize Ulaşın